Zenginliğe Giden Yolda 10 Altın Adım

sezer

Bu yazıda finansal zekanızı geliştirerek, zenginliğe ulaşmanın temel adımlarını bulacaksınız. Her bir adımı hayatınıza güvenle uygulayarak, hayalini kurduğunuz maddi refaha ve finansal özgürlüğe ulaşabilirsiniz.

  • Mali Analiz Yapın: Zenginliğe giden yolun ilk adımı mali yapınızı kontrol altına almakla ilgilidir. Bu süreçte ilk yapacağınız şey, gelir – gider analizi yapmaktır. Elinize bir kağıt kalem alın ve gelir-giderlerinizi listeleyerek not etmeye başlayın. En yüksek gelir ve gider kaleminden başlayarak tümünü bir şemada görmeye çalışın. Bu şema, neyi nereye harcadığınızı ve nereden ne kadar kazandığınızı size gösterecektir. Bunu yaptıktan sonra bir ara verin ve hayatınızın değiştiği bu anın keyfini çıkarın. Bu analizi ayda bir güncelleyerek mali durumunuzu sürekli şekilde gözden geçirin.
  • Amacınızı Belirleyin: Zenginlikten ne anladığınız her şeyden daha önemlidir. Pek çok insan hayatta ne istediğini bilmeden bir ömür geçirir. Bu nedenle de istediklerine asla ulaşamaz. Kendinize şu soruyu yöneltin: Ne kadar kazanmak, ne kadar zengin olmak istiyorum? Olabildiğince spesifik ifadeler kullanmaya çalışın. Amacınızı netleştirdiğinizde, bunu önceki şemanızın altına not düşebilirsiniz.
  • Düşünce ve İnançlarınızı Gözden Geçirin: Kendinizi tanımanız, zenginliğin önündeki en büyük sıçrama tahtasıdır. Zenginliğe ulaşmak için, önce zengin olmayı gerçekten istemelisiniz. Zengin olmayı gerçekten istiyor musunuz? Yoksa sadece rahat bir yaşam sürmeyi mi arzuluyorsunuz? Bu rahatlığı sağlamak için size ne kadar para gerekiyor? Bu soruların yanıtlarını iyice bir düşünün… Sonrasında zenginlik ve parayla ilgili düşüncelerinizi gözden geçirmeye çalışın. Eğer parayla ilgili olumsuz düşünce ve inançlar taşıyorsanız, önce bunları pozitife dönüştürmeniz gerekmektedir.
  • Zenginlik için Plan Yapın: Nasıl zengin olunurun cevabını, hayatınızla verirsiniz. O yüzden bu noktada dikkatli davranın. Nasıl zengin olacağınızı yanıtlarken, kendinize bir yol haritası çizmiş olursunuz. Nasıl ve ne yaparak bu zenginliği elde edeceksiniz? Bunun birkaç farklı yanıtı olabilir. Size en uygun planı belirlemek için, sonraki adımları da okuduktan sonra atacağınız adımları içeren bu eylem planını tamamlayabilirsiniz.
  • Değer Üretmeyen Maliyetlerden Kurtulun: Hayatınızda size para kazandırmayan her şey bir maliyet kalemidir. Size mutluluk veren bazı şeyler istisna olsa da para üretmeyen maliyet kalemlerinizi bir bir tespit etmeli ve kaynaklarınızı doğru yöne sevk etmelisiniz. Yaptığınız mali analiz doğrultusunda, her bir maliyet kalemine iki kriter üzeriden puan verebilirsiniz. En düşük puanlı olanları zaman içinde hayatınızdan çıkarmaya çalışın. Puanlama için kullanacağınız iki kriterden ilki gerekli ihtiyaçlar, ikinci ise keyfi ihtiyaçlardır. Size keyif verenler ve size gerekli olanlar dışındaki her şeyi kısa zaman içinde elinizden çıkarmaya çalışın ve/veya tüketimini azaltın.
  • Satın Almak Yerine Kiralayın: Pek çok insan bir şeylere sahip olmayı sever. Aslında bu durum zenginliğin önündeki en büyük engeldir. Satın aldığınız pek çok şey size yük olarak geri döner, hayatınızı hantallaştırır, esnekliğinizi yok eder. Yatırım amaçlı satın alma dışında ve hayatınızı idame ettirme haricinde bir şeyler alma isteğinizi kontrol etmelisiniz. Uzun vadede sahip olmanın görünmeyen maliyetleri çok yüksektir. Kiralama veya ödünç alma yoluna gitmekten çekinmeyin. Unutmayın gösterişli yaşayanlar parası olanlardır, zengin olanlar değil. Amacınız zengin olmaksa, zenginlik bilinciyle hareket etmeniz gereklidir.
  • Birikim Değil, Yatırım Yapın: Pek çok yerde, size zengin olmak için mutlaka birikim yapmanız önerilir. Aslında bu doğru, ama eksik bir bilgidir. Birikimleri yatırıma dönüştürmeniz çok önemlidir. Zenginliğe giden yol, biriktirmek değil, birikimlerinizi değerlendirmekten geçer. Yatırım konusunda iki önemli husus vardır. Birincisi yatırımın risk oranı, ikincisi ise yatırımın geri dönüş hızıdır. Ana gelir kaynağınızı (maaş/kazanç) devre dışı bıraktığımızda, temel olarak riskli olan yatırımlar hızlı geri dönüş sağlarken, risksiz ya da daha az riskli yatırımlar yavaş bir geri dönüş sağlayacaktır. Bu ikisi arasında iyi bir denge yakalayın ve bir an önce birikimlerinizi değerlendirmeye çalışın.
  • Gelir Kalemlerinizi Artırın: Buradaki ifade dikkatten kaçmamalıdır: Gelir kalemlerinizi artırmakla gelirlerinizi artırmak, sonunda aynı yola çıksa da farklı şeylerdir. İkinci nokta ise, size minimum çaba ile maksimum geliri sağlayacak pasif gelir kalemleri yaratmanızla ilgilidir. Gelir kalemleriniz artırmanın yolu, deli gibi çalışmaktan değil, akıllı şekilde çalışmaktan ve etrafınızdaki fırsatları görebilmekten geçer. Joseph Murphy’nin sözüyle; alın teri ve çok fazla çalışmakla servet sahibi olmaya çalışmak, mezarlıktaki en zengin adam olmanın bir yoludur… Gelirlerin aktif ve pasif gelir olmak üzere iki farklı çeşidi vardır. Aktif gelirler, genellikle çalışarak ve zamanınızı kullanarak elde ettiğiniz nitelikte gelirlerdir. Pasif gelir ise, emeğinizi sürekli harcamadan elde ettiğiniz gelirlerdir. Pasif gelirlerin ortak özelliği sistemsel olmalarıdır. Yani başta bir kere güçlü bir çaba harcar ve sonra sistemi bozmadıkça bitmeyen bir getiri elde edersiniz… Hayatta çok az şey dışında, hemen her şey paraya dönüştürülebilir. Yeteneğinizi, bilginizi, emeğinizi, aklınızı ve hemen her şeyinizi gelir yaratmakta kullanabilirsiniz. Örneğin işlek bir caddeye bakan binanızın çatısına reklam almanız pasif bir gelir kalemidir. Ancak bunu sağlayabilmek için önce bir binanızın olması ve daha da önemlisi bu bilincinizin olması gerekmektedir.
  • Eğlenmenize Bakın, Para Sonradan Gelir: Keyif almadığınız şeylerden sürekli gelir elde edemezsiniz. Para kazanma şekliniz sizi eğlendirmiyorsa, büyük ihtimalle zengin de etmeyecektir. Eğlenceye odaklanın, keyif aldığınız şeyleri yapmaya çalışın. Böylece iki kere kazanmış olursunuz. En önemlisi de sevdiğiniz işi yapın… Para kazanma sürecini bir işkenceye değil, bir oyuna ve eğlenceye dönüştürmeniz gerekiyor. Zengin olan insanların büyük kısmı ya para kazanmayı eğlenceli hale getirmişlerdir ya da yaparken keyif aldıkları işten çok para kazanmışlardır.
  • Kendinizi Sürekli Geliştirin: Unutmayın, en karlı yatırım kendinize yaptığınız yatırımdır. Kendinizi sürekli geliştirin ve eğitiminize para yatırın. Zig Ziglar; daha fazla para kazanmak istiyorsanız, daha fazla öğrenin, der… Para kazanmak, sanatların en kârlısıdır. Çalışmanızı bir sanata dönüştürmeli ve para kazanma sanatında ustalaşmalısınız… Çevreniz sayısız fırsatlarla doludur. Onları görmek için zihninizi eğitmelisiniz. Robert Kiyosaki’nin deyişiyle, zihniniz en büyük servetinizdir; o yüzden içine ne koyduğunuza dikkat edin… Son olarak, sağlığınıza özen göstermelisiniz. Zenginliğe giden yolda yürüyenler, zihinsel ve fiziksel sağlığına önem veren insanlardır. Lokman Hekim’in söylediğine kulak verin: “En zengin adam, aklını başında taşıyandır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Resimlerdeki Gözler Neden Bizi Takip Eder?

Ressamlar perspektif tekniğini keşfedene kadar nesnelerin birbirlerine uzaklıklarını yansıtmak için yükseklik ve genişlikten faydalanıyordu. Tıpkı Eski Mısır dönemine ait resimlerde olduğu gibi. Ancak perspektif kullanılmaya başlandıktan sonra resimlere derinlik verme tekniği değişti. Rayların uzayıp gittiğini göstermek için tek bir noktada birleşiyor gibi birbirlerine yaklaştırarak çizmek bunun bir örneği. Resimde derinliği […]